متن بسته پیشنهادی به ایران انتشار یافت
جام جم آنلاین: خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا در جریان کنفرانس خبری روز شنبه خود در تهران، متن کامل بسته پیشنهادی گروه کشورهای 1+5 به ایران را در اختیار خبرنگاران رسانه‌های همگانی قرار داد. بسته پیشنهادی با عنوان زمینه‌های ممکن همکاری با ایران تهیه شده و همراه با آن متن نامه‌ای خطاب به منوچهر متکی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، ضمیمه شده است.

به گزارش ایرنا ، کارشناسان سیاسی می‌گویند در این بسته نکته تازه‌ای وجود ندارد و فقط درخواست تعلیق که در واقع تلاش برای ممانعت از دستیابی ایران به فناوری صلح آمیز هسته‌ای است، با ادبیات جدید تکرار شده است.

متن کامل بسته پیشنهادی گروه 1+5 شامل کشورهای چین ،فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و آمریکا به شرح زیر است:

به منظور دستیابی به راه حلی جامع، دراز مدت و مناسب برای مساله هسته ای ایران که با قطعنامه‌های مربوط سازمان ملل متحد سازگار باشد، در تکمیل پیشنهاد ارائه شده به ایران در ژوئن 2006  (تیرماه 1385) که هنوز به قوت خود باقی است، موارد زیر به عنوان سرفصل‌های مذاکره مابین کشورهای چین، فرانسه، آلمان، ایران، روسیه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا به همراه نماینده عالی اتحادیه اروپا، پیشنهاد می‌شود، تا زمانی که ایران به شکل تصدیق پذیر تمام فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی و بازفرآوری خود را زیر او پی (آ19) و او پی 15 قطعنامه 1803 شورای امنیت سازمان ملل به حالت تعلیق در آورد.

در راستای این مذاکرات همچنین از ایران انتظار داریم که درخواست‌های شورای امنیت سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را اجابت کند. در مقابل چین ، فرانسه ، آلمان ، روسیه ، بریتانیا ، ایالات متحده آمریکا و نماینده عالی اتحادیه اروپا اعلام آمادگی می‌کنند:

- حق ایران را برای توسعه پژوهش ، تولید و کاربرد انرژی صلح آمیز هسته ای مطابق با تعهدات پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را به رسمیت بشناسند.

- به محض ایجاد اطمینان از ماهیت کاملا صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران ، با آن همان رفتاری را داشته باشند که با برنامه هر کشور فاقد سلاح‌های هسته‌ای در چارچوبNPT.

 انرژی هسته ای

- تاکید دوباره برحق ایران نسبت به انرژی هسته‌ای برای مقاصد صرفا صلح آمیز مطابق با تعهدات این کشور در چارچوب پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته - تامین کمک‌های مالی و تکنولوژیک لازم جهت استفاده صلح آمیز ایران از انرژی هسته‌ای و حمایت نسبت به از سرگیری پرو ژه‌های همکاری فنی در ایران توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

- حمایت از ساخت نیروگاه‌های آب سبک منطبق با آخرین فن آوری روز - حمایت از تحقیق و توسعه در انرژی هسته‌ای به موازات بازیابی تدریجی اعتماد بین‌المللی

- تامین تضمین‌های الزام آور حقوقی عرضه سوخت هسته ای

- همکاری در جهت مدیریت سوخت مصرف شده و پسماند رادیو اکتیو

سیاسی

- بهبود روابط شش کشور و اتحادیه اروپا با ایران و ایجاد اعتماد متقابل - تشویق تماس و گفت وگوی مستقیم با ایران

- پشتیبانی از ایران در جهت ایفای نقشی مهم و سازنده در امور بین‌الملل - ارتقای سطح گفت وگو و همکاری درحوزه‌های منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و موضوعات مربوط به امنیت و ثبات منطقه ای

- کار با ایران و دیگر کشورهای منطقه در جهت ارتقای ترتیبات اعتمادسازی و امنیت منطقه ای

- ایجاد مکانیزم‌های مناسب مشاوره و همکاری

- حمایت از برگزاری یک کنفرانس درباره مسایل امنیت منطقه ای

- تاکید دوباره بر اینکه حل مساله هسته‌ای ایران به تلاش‌های منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و تحقق هدف خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی شامل سامانه‌های آنها کمک خواهد کرد

- تاکید دوباره بر تعهد در چارچوب منشور سازمان ملل که در روابط بین المللی خود از تهدید یا استفاده از زور نسبت به تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هر کشور یا هر رفتاری دیگری که مطابق با منشور سازمان ملل نباشد اجتناب ورزند.

- همکاری در مورد افغانستان شامل همکاری جدی تر در مبارزه با قاچاق مواد مخدر ، حمایت از برنامه‌های بازگشت آواره‌های افغان به افغانستان ، همکاری در بازسازی افغانستان و همکاری در تامین امنیت مرزهای ایران و افغانستان .

اقتصادی

- گام‌هایی در جهت عادی‌سازی روابط اقتصادی و بازرگانی از قبیل تسهیل دسترسی ایران به اقتصاد ، بازارها و سرمایه بین‌المللی از طریق حمایت عملی در جهت الحاق کامل ایران به ساختارهای بین‌المللی شامل سازمان تجارت جهانی و ایجاد چارچوبی برای سرمایه‌گذاری مستقیم و نیز تجارت بیشتر با ایران.

مشارکت در حوزه انرژی

- گام‌هایی در جهت عادی‌سازی همکاری با ایران در حوزه انرژی: ایجاد یک مشارکت درازمدت و وسیع الطیف استراتژیک انرژی بین ایران و اتحادیه اروپا و دیگر طرف‌های علاقه مند، با کاربردها و تدابیر عینی و عملی.

کشاورزی

- حمایت از توسعه کشاورزی در ایران

- تسهیل خودکفایی کامل ایران در غذا از طریق همکاری در فن آوری مدرن.

محیط زیست ، زیرساخت ها 

- پروژه‌های غیرنظامی در حوزه حفاظت از محیط زیست ، زیرساخت‌ها ، علم و فن آوری و hi-tech

- قادرسازی ایران به نوسازی ناوگان هواپیمایی غیرنظامی خود

- کمک به ایران در جهت حصول اطمینان از اینکه هواپیماهای ایرانی مطابق با استانداردهای ایمنی بین‌المللی هستند.

مسائل اقتصادی، اجتماعی و توسعه انسانی/بشردوستانه

- در اختیار گذاشتن ، در صورت نیاز ، کمک به نیازهای توسعه اقتصادی و اجتماعی و بشردوستانه

- همکاری / حمایت فنی در حوزه‌های آموزشی مفید برای ایران:

- حمایت از ایرانیان برای شرکت در دوره‌های آموزشی یا کسب مدارج علمی در حوزه‌هایی مانند مهندسی عمران ، کشاورزی و مطالعات زیست محیطی

- حمایت از برنامه‌های مشترک بین موسسات آموزشی عالی مانند بهداشت عمومی، معیشت روستایی، پروژه‌های مشترک علمی، مدیریت عمومی، تاریخ و فلسفه - همکاری در حوزه توانایی‌های پاسخ موثر به حوادث غیرمترقبه (مانند زلزله نگاری، پژوهش زمین لرزه، مدیریت بحران و غیره)

مکانیزم اجرا

- تشکیل گروه‌های ناظر مشترک در جهت اجرای یک موافقتنامه آتی.