سناریوی ناکام برای تحریم بانک ملی
جام جم آنلاین: رئیس کل بانک مرکزی گفت: اتحادیه اروپایی ادعاها درباره اعمال تحریم‌های مالی و صنایع نفت و گاز درباره ایران را رسما تکذیب کرده است. طهماسب مظاهری در گفتگو با خبرنگار ما، افزود: سخنگویان رسمی اتحادیه اروپایی و خاویر سولانا تنها چند دقیقه پس از اظهارات نخست‌وزیر انگلیس، تحریم و انسداد دارایی‌های بانک ملی ایران و اعمال تحریم‌های بیشتر علیه صنایع نفت و گاز ایران را قاطعانه رد کرده‌اند.
وی اظهار کرد: ظاهرا اظهارات گوردون براون، نخست‌وزیر انگلیس در لندن همزمان با اجلاس وزیران خارجه اتحادیه اروپایی  که در لوکزامبورگ برگزار می‌شد  انجام شد و این اجلاس بلافاصله پس از اتمام، سخنان این مقام انگلیسی را تکذیب کرده است.

مظاهری تصریح کرد: با وجود این، ایران معتقد است این گونه تحریم‌ها خدشه‌ای به گردش و جریان مالی کشور وارد نمی‌آورد و در صورت پافشاری، گزینه‌های جایگزین و برنامه‌های خاصی برای خنثی کردن اثرات تحریم‌های مالی پیش‌بینی شده است؛ لذا بانک مرکزی نگران این گونه حرکت‌ها نیست.

سناریوی ناکام دو ساعت و نیمه‌

عناصر افراطی حاکم در اروپا، شامگاه دوشنبه هفته جاری کوشیدند تا با یک فرار به جلو شانس خود را برای زمینه‌سازی تنگ‌تر کردن حلقه تحریم‌ها علیه ایران بیازمایند. اما به نحو جالبی و فقط در طول یک فرآیند دو ساعت و نیمه ناکام ماندند.

در حالی که خاویر سولانا، کمیسر سیاست خارجی اتحادیه اروپایی سفرش به تهران را کاملا تمام نکرده بود، گوردون براون نخست‌وزیر انگلیس در کنفرانس مشترک مطبوعاتی خود با جورج بوش رئیس‌جمهور آمریکا اخباری تازه از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران داد. براساس ادعای وی، اتحادیه اروپایی می‌خواهد دارایی‌ها و فعالیت‌های بانک ملی ایران  بزرگ‌ترین بانک با گسترده‌ترین دامنه شعب در اروپا  را مسدود کند. همچنین صنایع نفت و گاز ایران با تحریم‌های جدیدتری مواجه خواهد شد.

این ادعا بلافاصله مورد توجه رسانه‌های غربی قرار گرفت، اما عمر آن بیش از نیم ساعت نبود. بدین صورت که خبر نخست رویترز درباره اظهارات گوردون براون ساعت 03/18 روی خروجی این خبرگزاری قرار گرفت، اما 41 دقیقه بعد یعنی در ساعت 44/18 و پس از اتمام اجلاس وزرای خارجه اتحادیه اروپایی در لوکزامبورگ، این خبر از سوی چندین منبع قاطعانه تکذیب شد.

رویترز در تکذیبیه خبر اول خود نوشت: اتحادیه اروپایی روز دوشنبه (16 ژوئن و 27 خردادماه جاری)‌ اعلام کرد: درباره هیچ تحریم جدیدی علیه ایران توافق نکرده است. این خبر برخلاف اظهارات مقامات انگلیسی است که اعلام کرده بودند ایران به علت برنامه‌های هسته‌ای از نظر مالی و نفت و گاز تحریم خواهد شد.

به گزارش رویترز از لوکزامبورگ، گوردون براون نخست‌وزیر انگلیس روز دوشنبه پس از مذاکره با جورج بوش رئیس‌جمهور آمریکا در لندن اعلام کرد: اتحادیه اروپایی دارایی‌های خارجی بزرگ‌ترین بانک ایران (بانک ملی)‌ را مسدود می‌کند و علیه صنایع نفت و گاز ایران تحریم‌های جدیدتری اعمال خواهد کرد.

یک دیپلمات انگلیسی نیز در این‌باره گفت: وزیران خارجه اتحادیه اروپایی در اجلاس روز دوشنبه خود درباره این تدابیر توافق کرده‌اند و این اقدامات طی چند روز آینده عملی خواهد شد.  اما یک سخنگوی اتحادیه اروپایی گفت: وزیران خارجه درباره تحریم‌ها حتی بحث هم نکرده‌اند(!)

کریستینا گالاچ، سخنگوی خاویر سولانا نیز گفت: امروز درباره تحریم بحث نشد. من چیزی درباره آن نمی‌دانم.

در همین حال یک سخنگوی ریاست دوره ای اتحادیه اروپایی  نیز گفت که او از هیچ توافقی درباره تحریم‌های ایران خبر ندارد.  با وجود این ماجرا به همین جا ختم نشد، چراکه حدود 2 ساعت بعد رویترز به نقل از خود خاویر سولانا، اظهارات گوردون براون را درباره تحریم بانک ملی و صنایع نفت و گاز ایران تکذیب کرد.

این خبر ساعت 53/20 شامگاه دوشنبه به روی خروجی این خبرگزاری انگلیسی قرار گرفت.  بر این اساس، خاویر سولانا رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپایی گفت: این اتحادیه روز دوشنبه درباره شروع دور جدیدی از تحریم‌ها علیه ایران تصمیمی اتخاذ نکرد.

به گزارش رویترز، سولانا پس از دیدار وزیران خارجه اتحادیه اروپایی در لوکزامبورگ، در یک کنفرانس مطبوعاتی افزود: امروز هیچ تصمیمی گرفته نشد.

گوردون براون نخست‌وزیر انگلیس قبلا گفته بود اتحادیه اروپایی تحریم ایران را تشدید خواهد کرد و از مسدود کردن فوری دارایی‌های بانک ملی ایران سخن گفته بود. به این ترتیب یک سناریوی تبلیغاتی درباره ایران با شکست زودهنگام 2 ساعت و نیم مواجه شد و ناکام ماند.