X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
آتش‌بس حماس و اسرائیل قطعی شد
وزارت دفاع اسرائیل روز چهارشنبه تایید کرد که آتش بس میان اسرائیل و گروه اسلام گرای حماس، به پیشنهاد مصر، از روز پنج شنبه به اجرا گذاشته خواهد شد.

وزارت امور خارجه سوریه نیز اعلام کرده است که از این آتش بس حمایت می کند و این کشور نیز آماده دور جدیدی از مذاکات صلح با اسرائیل است.

مصر و حماس، خبر این آتش بس را روز سه شنبه ۲۸ خرداد ماه اعلام کرده بودند ولی اسرائیل تا روز چهارشنبه از تائید این خبری خودداری کرده بود.

عاموس گیلاد، یکی از مقامات وزارت دفاع اسرائیل، به رادیوی دولتی اسرائیل در مورد آتش بس بین این رژیم و حماس گفت: « این یک قرارداد صلح نیست.»

عاموس گیلاد روز سه شنبه آخرین دور مذاکرات را با مقامات مصری در مورد چگونگی بر قراری این آتش بس انجام داد.

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل نیز روز سه شنبه گفت: «ما تمام سعی خود را می کنیم تا این آتش بس شانس موفقیت داشته باشد.»

او افزود: «ولی این دشوار است که حدس بزنیم این آتش بس تا چه مدت دوام می آورد و مشکل در به اجرا در آوردن آن است ولی ما تمام سعی خود را می کنیم.»

سامی ابوزهری، یکی از مقام های ارشد حماس نیز در مورد این قرار داد آتش بس به خبرگزاری رویترز گفت: «هر دو طرف یعنی فلسطینی ها و اسرائیلی ها باید به این آتش بس پایدار بمانند.»

وی افزود: «ما در جنبش حماس، خود را به ساعت صفری که برادران مصری مان برای آغاز آتش بس پیشنهاد کرده اند متعهد می دانیم. اما پیش از آن زمان، به هر تعرضی از سوی اسرائیل با قاطعیت پاسخ می دهیم. البته حملات و تعرضاتی که اسرائیل امروز انجام داد، به ما اطمینان می دهد که در اسرائیل عده ای هستند که قصد دارند این تلاش مصر را برهم بزنند.»

اسماعیل هنیه، از رهبران ارشد حماس نیز روز سه شنبه گفت، گروه وی معتقد است که این آتش بس می تواند موجب بهبود شرایط زندگی یک میلیون و ۵۰۰ هزار فلسطینی باشد که در نوار غزه زندگی می کنند.

مقامات اسرائیلی و فلسطینی اعلام کردند که آتش بس موجب می شود دولت اسرائیل که به طور تدریجی محاصره نوار غزه را پایان دهد.

اسرائیل حدود یک سال پیش، زمانی که حماس نوار غزه را به کنترل خود درآورد و نیروهای دولت محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین را از این منطقه بیرون کرد، نوار غزه را محاصره کرد.