روسیه به ساخت نیروگاه بوشهر ادامه می‌دهد

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری «اینترفاکس»، سرگی کیسلیاک، معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد، این کشور بر قصد خویش برای ادامه همکاری با ایران در ساخت نیروگاه اتمی بوشهر تاکید دارد.
وی روز گذشته در مسکو پس از ملاقات با ویلیام برنز، معاون ارشد وزیر امور خارجه آمریکا خاطر نشان ساخت: «این نیروگاه پاسخگوی تمامی درخواستهای بین المللی است. روسیه آن را ساخته و به کار خود در این طرح ادامه خواهد داد.»
این دیپلمات روس افزود، ساخت نیروگاه اتمی بوشهر الگوی بسیار خوبی در این رابطه است که ایران قادر به تامین نیروی برق مورد نیاز خود در داخل خواهد بود، بدون اینکه تردیدی در جامعه بین‌الملل به وجود آورد.
کیسلیاک گفت: «این طرح جایگزین عالی برای برنامه ملی (غنی سازی اورانیوم در داخل ایران) است که نگرانی را در آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل متحد به وجود نیاورده است.»
روز پنج شنبه کمیته مالی سنای آمریکا لایحه قانونی را تصویب کرد که در آن هر نوع انعقاد قرارداد همکاری با روسیه در زمینه انرژی هسته ای صلح آمیز، به خاطر همکاریهای این کشور با ایران ممنوع اعلام شده است.
قانونگذاران آمریکایی شرط لازم برای امضای چنین قراردادی بین روسیه و آمریکا را اثبات این مسئله عنوان کرده اند که روسیه تمامی همکاریهای خود با ایران و نیز فروش تسلیحات نظامی متعارف و موشکی به این کشور را متوقف کرده باشد.