برادر ریگی در اختیار دستگاه‌های امنیتی
معاون امنیتی وزارت کشور درباره اخباری مبنی بر حمله اشرار و نیروهای وابسته به عبدالمالک ریگی به پاسگاه سراوان و انتقال افرد این پاسگاه به پاکستان و کشتن دو نفر از اعضای آن توسط اشرار گفت: هنوز خبری در مورد این‌که دو نفر از اعضای این پاسگاه توسط اشرار کشته شده‌اند، دریافت نکرده‌ایم.

به گزارش ایسنا عباس محتاج صبح روز چهارشنبه در حاشیه‌ جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: اشرار تهدید کرده بودند که اگر خواسته‌های‌شان عملی نشود، اقداماتی را انجام می‌دهند، ولی ما هنوز خبری مبنی بر این‌که دو نفر از نیروهای پاسگاه را کشته‌اند، دریافت نکرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: این گروه خواسته‌های خود را در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که از جمله‌ این خواسته‌ها آزادی مجرمانی بود که با حکم دادگاه زندانی شده‌اند.

وی در مورد اقدامات جمهوری اسلامی ایران در برابر اقدامات اشرار گفت: ما در این ارتباط نامه‌ای را به وزارت کشور پاکستان نوشته‌ و از آن‌ها درخواست کمک کرده‌ و به آن‌ها گفته‌ایم که انتظاری نداریم که از داخل کشور پاکستان عملیاتی علیه ایران صورت بگیرد. البته وزارت کشور پاکستان تاکنون همکاری‌های خوبی با ما داشته از جمله در مورد استرداد برادر عبدالمالک ریگی.

معاون امنیتی وزارت کشور، ادامه داد: تماس‌های ما با وزارت کشور پاکستان برقرار است.

وی درباره دلیل تکرار چندین باره حادثه‌ای مانند پاسگاه سراوان که از سوی خبرنگاران مطرح شد، گفت: من نمی‌دانم که این چندمین بار است که شما می‌گویید ولی این یک ضعف است. حوادث اینچنینی حوادث تلخی است و امیدواریم اگر این اتفاقات در گذشته رخ داده در آینده تکرار نشود.

وی همچنین به اقدامات امنیتی و اطلاعاتی که تاکنون برای ایجاد امنیت در مرزها صورت گرفته اشاره کرد و گفت: مثلا دو گروه اخیرا توسط قرارگاه شرق کشور دستگیر شده‌اند.

محتاج همچنین بار دیگر در پاسخ به این سوال که درخواست گروه‌هایی که به پاسگاه سراوان حمله کرده‌اند چیست؟ گفت: آن‌ها درخواست‌های‌شان را طی بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که از جمله‌ی آن آزادی مجرمینی است که به حکم دادگاه زندان رفته‌اند و قطعا ما نمی‌توانیم درخواست‌های غیر قانونی را اجابت کنیم.

وی همچنین در مورد ترور قاضی سراوان، گفت: در این ارتباط تعدادی دستگیر شده‌اند و ما در حال بررسی در این مورد هستیم.

معاون امنیتی وزارت کشور هم‌چنین درباره اخباری مبنی بر وابستگی دو گروه از نیروهای اشرار که گفته شده توسط نیروهای اطلاعاتی و امنیتی دستگیر شده‌اند گفت: این گروه‌ها وابسته به جریان عبدالمالک ریگی بوده‌اند.

وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر این‌که برادر عبدالمالک ریگی پس از تحویل از سوی نیروهای پاکستانی به ایران در کجاست؟ گفت: این فرد در اختیار دستگاه‌های امنیتی است تا بررسی‌های لازم در مورد وی صورت ‌گیرد.

وی درباره هزینه آزادی تبعه ژاپنی به گروگان گرفته شده برای جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: این امر برای ما هزینه‌ای نداشت و در واقع ما معامله‌ای نکردیم، بلکه توسط کار اطلاعاتی دوستان وزارت اطلاعات آزاد شد.

محتاج همچنین درباره تاثیر بودجه‌هایی که تاکنون مجلس شورای اسلامی برای امنیت کشور اختصاص داده است، گفت: این بودجه‌ها تاثیر خاص خود را داشته است و شما باید توجه کنید که ما دارای مرزهای طولانی هستیم و مسائل در یکسال یا چند ماه حل نمی‌شود. البته پیشرفت‌های خوبی در این زمینه داشته‌ایم ولی به نقطه مطلوب و نهایی خود نرسیده‌ایم و این چندین سال طول می‌کشد و زمانبر است.

وی تاکید کرد: در حال حاضر امنیت در کشور نسبت به سال‌های قبل از جمله دو سال قبل بهتر شده ولی ما هنوز به نقطه مطلوب نهایی‌مان نرسیده‌ایم.