صهیونیستها بدنبال دریافت باج برای رفع اشغال از جولان سوریه
نتایج یک نظرسنجی جدید در سرزمینهای اشغالی نشان می دهد که صهیونیستها حاضرند در ازای دریافت باج بلندیهای جولان اشغالی را ترک کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه معاریو، نتایج این نظر سنجی نشان می دهد که دو سوم از شهرک نشینان صهیونیست خالی کردن شهرکهای واقع در جولان اشغالی را در برابر دریافت خسارت مناسب می ‌پذیرند.

در این نظرسنجی که توسط روزنامه "معاریو" و موسسه "تیلیسکر" از شهرک ‌نشینان منطقه جولان سوریه انجام شده،  ‪ ۴۰۰‬نفر مشارکت کردند که طی آن، ‪ ۷۵‬درصد با عقب ‌نشینی از جولان در مقابل صلح مخالفت کرده و تنها ‪ ۲۳‬درصد با آن موافق بودند.

در مقابل، ‪ ۵۶‬درصد شهرک نشینان اعلام کردند که در مقابل دریافت خسارت به میزان ارزش زمینهایشان در بلندیهای جولان، حاضر به عقب ‌نشینی از آن هستند و ‪ ۲۹‬درصد با آن مخالفت کردند.

بر همین اساس، ‪ ۵۸‬درصد نیز اعلام کردند در صورت پرداخت خسارت به میزان ‪ ۱۵۰‬درصد ارزش املاکشان، حاضر به عقب ‌نشینی از آن هستند اما ‪ ۲۶‬درصد با آن مخالفت کردند.

به هنگام پیشنهاد اعطای هزینه به میزان ‪ ۲۰۰‬درصد ارزش املاک ، ‪ ۵۹‬درصد اظهار کردند که در این صورت حاضر به تخلیه جولان هستند اما ‪ ۲۴‬درصد با آن مخالفت کردند.

به گزارش مهر، مسئله جولان اشغالی یکی از مهمترین محورهای مطرح در مذاکرات سوریه و رژیم اشغالی است که اختلافات شدیدی در میان مقامات صهیونیستی درباره خروج از این منطقه و یا حفظ آن وجود دارد.

بلندی های جولان، فلاتی است که در بین کشورهای لبنان، اردن ، سوریه، و فلسطین قرار گرفته است که مساحت آن 1860 کیلومتر مربع به گفته سوری ها، و 1158 کیلومتر مربع طبق گفته اسرائیلی هاست که رژیم اسرائیل در جنگ شش روزه سال 1967 آن را به همراه بخشهایی از کرانه باختری و بیت المقدس به اشغال خود در آورد و از همان آغاز اشغال این منطقه را جزئی از خاک فلسطین اشغالی اعلام کرد و نمایندگان هیئتهای این رژیم درمذاکرات خود با اعراب نیز همواره بر این امر تاکید کرده اند.