جان هوارد جنایتکار جنگی است
کانون وکلای استرالیا با طرح شکایتی در دیوان کیفری بین المللی لاهه ، نخست وزیر سابق این کشور را به علت مشارکت در حمله به عراق ،به ارتکاب جنایت جنگی متهم کرد.
به گزارش شبکه خبر به نقل از شبکه خبری العالم ، در پی شکایت وکلای استرالیائی موسوم به گروه آی .سی. سی. اکشن و شماری از دانشگاهیان و سیاستمداران این کشور در گزارش قضایی 52 صفحه ای، از جان هوارد نخست وزیر سابق این کشور، به علت اقدام غیر قانونی اعزام نیرو به عراق در سال 2003 ،به دیوان کیفری بین المللی لاهه شکایت کرد.
هوارد که از طرفداران سرسخت جرج بوش است در واکنش به این شکایت مدعی شد :اقدام وی درست بوده است،اما بهای این جنگ بسیار بیشتر از آن چیزی بوده است که همه فکر می کردند.

همچنین منابع آگاه خبری امروز به نقل از وزیر دفاع استرالیا اعلام کردند : عملیات نظامی این کشور در عراق به پایان رسیده است.

جوئل فیتزگیبون در مصاحبه خبری اذعان کرد: نیروهای استرالیایی باید خیلی پیشتر از عراق خارج می شدند.
دانا پرینو ـ سخنگوی کاخ سفید هم در واکنش به این عقب نشینی و اظهارات نخست وزیر استرالیا مبنی بر تحریف و دست کاری در اطلاعاتی که به جنگ عراق منتهی شد ادعا کرد : اتهام کوین رود ، مبنی بر تحریف و دروغ بودن اطلاعات در باره عراق ،قبل از حمله آمریکا به این کشور درست نیست.
نخست وزیر کنونی استرالیا امروز تصریح کرد : نادرستی دلایل ارائه شده توسط نخست وزیر پیشین این کشور برای شرکت در جنگ عراق روشن شده است و با وجود تهاجم به عراق نه تنها مدرکی دال بر ارتباط بین رژیم سابق عراق و تسلیحات کشتار جمعی یافت نشد، بلکه خطر حملات تروریستی و بحران انسانی در عراق همچنان باقی مانده است.
نظامیان استرالیایی مستقر در اردوگاه ترنداک Terendak در جنوب عراق ، یکشنبه شب پرچم کشورشان را به نشانه پایان ماموریتشان در عراق پایین آوردند و قرار شد 550 نفر نظامی این کشور در هفته های آینده به کشورشان باز گردند.