اظهارات عجیب برلوسکنی: جنگ روانی یا افشاگری؟
سیلیو برلوسکنی» در اظهاراتی عجیب که به نظر می‌رسد جنگ روانی علیه ایران است، مدعی شد از رئیس‌جمهور آمریکا حرف‌هایی شنیده که کاش نمی‌شنید!

به گزارش سرویس بین‌الملل «تابناک»، نخست‌وزیر ایتالیا که توصیفات عجیب و غریب او از جمله جراحی زیبایی بینی، استفاده از مانکن‌ها برای عضویت در کابینه و نیز نزدیکی به بوش مشهور است، در سفر اخیر رئیس‌جمهور کشورمان به اروپا از ادای احترام طبق قواعد دیپلماسی به وی خودداری کرد.

وی یک روز پس از سفر جورج بوش، رئیس‌جمهور آمریکا به این کشور به تشریح نتایج سفر یادشده پرداخته است.

برلوسکونی پس از نشست کابینه و در هنگام ترک پالاتزو کیجی، مقر نخست وزیری با چند خبرنگار، از جمله گزارشگر روزنامه «لارپوبلیکا» گفت‌و‌گو کرد و به آنها گفت: «در جریان گفت‌وگو با بوش درباره پرونده حساس ایران خبرهایی شنیدم که ترجیح می‌دادم هرگز مجبور به شنیدن آنها نشوم».

نخست‌وزیر ایتالیا در ادامه افزود: «بوش در رابطه با ایران و پرونده اتمی این کشور بسیار جدی و مصمم است و شخصا امیدوارم مذاکرات با این کشور متوقف نشود و راه‌حلی پیدا شود در غیر این صورت، اوضاع بسیار وخیم خواهد شد».
«لارپوبلیکا» می‌نویسد: سیلویو برلوسکونی هرگز از کلمه جنگ یا اقدام نظامی صحبت نکرد ولی آشکارا گفت، در صورتی که تلاش‌های دیپلماتیک نتیجه‌ای نداشته باشد، گزینه‌های دیگر در دستور کار آمریکا قرار خواهند گرفت.
با این حال مشخص نیست مقصود این روزنامه از گزینه‌های دیگر چیست!

برلوسکونی همچنین به خبرنگاران گفت: «اخباری که از تهران می‌رسند و آنچه سولانا می‌گوید، نگرانی‌های ما را افزایش می‌دهد».

به گفته نخست‌وزیر ایتالیا، این امکان که گزینه‌های دیگری جانشین دیپلماسی شوند روز به روز افزایش می‌یابد، زیرا کاخ سفید به هیچ وجه به موفقیت تلاش‌های دیپلماتیک خوشبین نیست.

«لارپوبلیکا» از قول وزیر امور خارجه ایتالیا می‌نویسد: هیچ کشور اروپایی خواهان بحران جدیدی در منطقه نیست.

جورج بوش در جریان کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با سیلویو برلوسکونی که پنجشنبه شب در «ویلا ماداما» رم برگزار شد، از اولویت استفاده از راه‌های دیپلماتیک برای حل بحران ایران سخن گفت و اظهار داشت: «البته گزینه‌های دیگری نیز به روی میز قرار دارند».

بسیاری از رسانه‌های ایتالیا نیز در تحلیل‌هایی که درباره سفر خاویر سولانا، مسئول ارشد سیاست خارجی و امنیت اروپا به تهران و دیدار او با مقامات جمهوری اسلامی ایران منتشر ساخته‌اند، به قوت گرفتن طرح استفاده از گزینه نظامی برای متوقف ساختن روند غنی‌سازی اورانیوم در ایران اشاره کرده‌اند.