از انکار وزیر نفت تا شکست رکورد ارزان‌فروشی ایران
به رغم تکذیب‌های مکرر مسئولان نفتی کشور در زمینه تخفیف فروش نفت ایران به مشتریان اروپایی و آسیایی، «تابناک» نمودار تخفیف‌های داده شده به مشتریان آسیایی نفت سنگین ایران را از ماه جولای سال 2002 تا ماه ژوئن سال 2008 که توسط بورس‌های معاملاتی و همچنین خریداران نفت ایران توسط کمپانی‌های معتبر ثبت گردیده است، برای تنویر افکار عمومی منتشر می‌نماید.
 
بنا بر این گزارش، وزیر نفت در حاشیه دومین همایش ملی گاز ایران ضمن رد تخفیف بی‌سابقه ایران در فروش نفت خام سنگین گفت: هم اکنون نفت سنگین به قیمت‌های بین‌المللی روز به فروش می‌رسد و بنده ارزان فروشی را تکذیب می‌کنم.
 
هرچند نوذری در ادامه ضمن تایید سرگردانی 20 میلیون بشکه نفت ایران، آن را ناشی از شرایط فصلی دانست.
 
این در حالی است که طبق نمودار زیر که توسط خبرگزاری اقتصادی معتبر بلومبرگ منتشر شد، در گذشته کمترین تخفیفی که ایران برای فروش نفت سنگین خود قائل شده بود، مربوط به تاریخ 31 مارس 2003 بوده است که ایران بیست سنت زیر قیمت نفت شاخص قیمت‌گذاری نفت سنگین در منطقه خلیج فارس برای اعضای اپک به فروش رسانده است.

 
 
با این حال بالاترین تخفیفی که ایران طی پنج سال گذشته برای فروش نفت سنگین خود در نظر گرفته است، مربوط به ژوئن سال 2008، یعنی هفته پیش بوده که میزان آن 92/3 دلار برای هر بشکه نفت سنگین به مقصد شرق آسیاست.
 
این نمودار همچنین نشان می‌دهد که تا قبل ماه مارس سال 2003 و حمله آمریکا به عراق و پیش از اشغال این کشور در ماه ژوئن همان سال، حد اکثر تخفیفی که برای فروش نفت سنگین ایران در نظر گرفته می‌شد، در بدترین شرایط، آن هم برای مدت زمان محدود، به یک دلار می‌رسید؛ اما پس از اشغال عراق توسط آمریکا، تخفیف فروش نفت ایران بیش از یک دلار در هر بشکه بوده و گاهی نیز به بیش از سه دلار در هر بشکه رسیده است.