برنامه تبلیغاتی اروپایی‌ها در خاک ایران، برای تمجید از بسته در ا
کنفرانس مطبوعاتی خاویر سولانا،‌ مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا و مدیران کل سیاسی وزارت خارجه 5 کشور انگلیس، آلمان،‌ فرانسه، روسیه و چین، که گویا صرفا با هدف تبلیغات درباره بسته پیشنهادی تازه 1+5 به ایران برگزار شده بود، با محروم کردن بیشتر خبرنگاران ایرانی، به پایان رسید.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، بخش زیادی از این نشست کمتر از یک ساعته که در اقامتگاه سفیر آلمان در تهران برگزار شد، به سخنرانی سولانا پیرامون بسته پیشنهادی تازه به ایران گذشت و در بخش دیگر نیز بیشتر به خبرنگاران خارجی اجازه پرسیدن سوال از نماینده اعزامی اروپا به ایران داده شد.
 

این در حالی است که هنگام حضور نماینده اتحادیه اروپا برای تقدیم بسته پیشنهادی، این خبرنگاران ایرانی بودند که حق داشتند در خصوص این بسته و محتوای آن پرسش کرده و آورنده آن را به چالش بکشند.

با این حال، ‌به نظر می‌رسد با توجه به پیش‌داوری نمایندگان 1+5 درخصوص رد احتمالی بسته مذکور از سوی ایران، هدف از این نشست توجیه افکار عمومی جهان و القای این مسأله بود که بسته مذکور دارای پیشنهادهای سخاوتمندانه برای ایران است.

جالب آن‌که پیش از تقدیم این بسته، جورج بوش رئیس‌جمهور آمریکا، در سخنان خود، تهدیداتی را درباره عواقب رد این بسته پیشنهادی! از سوی ایران مطرح کرد.

همچنین از ایران، خبرگزاری‌ها و رسانه‌های تخصصی و حرفه‌ای از پرسیدن سؤال از مسئولان اروپایی منع شده و صرفا خبرنگارانی مانند  «30و20» و باشگاه خبرنگاران سوالاتی کلیشه‌ای و شعاری از سولانا پرسیدند. این درحالی بود که خبرنگاران رسانه هایی چون ایسنا،‌ مهر و  فارس از پرسش محروم ماندند.

 
خبرنگار 30و20 نظر سولانا درباره پیشگوی اسپانیایی خواستار شد و فعالیت‌های وی را با این پیشگو مقایسه کرد.
 و سولانا هم سعی کرد تفهیم کند!؟ ایران فاصله بسیاری با استفاده از محصولا ت غنی سازی دارد و بنابراین هم اکنون نیازی به غنی سازی ندارد؟
 
این درحالی بود که از بین مدیر کل های اروپایی فقط چین و روسیه به سوالات پاسخ دادند و سولانا هم در تلاش بود تا ظرفیت جایگاه خود را بالاترین حد بداند.
 
به نظر می‌رسد، توافق نانوشته‌ای میان برخی محافل در ایران و نیز طرف مقابل درباره عدم شفافیت برای تصمیم‌گیری درست با نتیجه برد ـ برد وجود دارد.