دیدگاه 1+5 به سرفصل های بسته پیشنهادی ایران مثبت است

دکتر جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار با خاویر سولانا، نماینده سیاسی امنیتی اتحادیه اروپا به همراه مدیران کل کشورهای آلمان، فرانسه، انگلیس، چین و روسیه تاکید کرد: رویکرد جمهوری اسلامی ایران در ارائه بسته پیشنهادی به کشورهای جهان یک رویکرد راهبردی است که نگاه درازمدت به منافع همه کشورها دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس ، خاویر سولانا نماینده سیاسی امنیتی اتحادیه اروپا به همراه مدیران کل کشورهای آلمان، فرانسه، انگلیس، چین و روسیه بعد از ظهر امروز شنبه با سعید جلیلی دبیر شورایعالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار جلیلی با اشاره به رویکرد همه جانبه و بلند مدت جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با کشورهای مختلف جهان گفت : لازمه ورود به فضای جدید مذاکرات ، شناخت شرایط و ظرفیت های جدید جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان است.

جلیلی ابراز امیدواری کرد که ارائه بسته های متقابل ایران و 1 + 5 بتواند نقطه اتکای مناسبی برای آغاز دور جدید مذاکرات جهت رفتن به سوی جهانی آکنده از صلح و امنیت برای همه باشد.

دبیر شورایعالی امنیت ملی گفت : جمهوری اسلامی ایران از هر تلاشی که در جهت رفع نگرانی کشورهای مختلف جهان درباره موضوعات متفاوت انجام شود استقبال می کند.

جلیلی گفت : جمهوری اسلامی ایران علاوه بر تداوم همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی ، آمادگی دارد مذاکرات سازنده با کشورهای مختلف جهان را بر مبنای نکات مشترک بسته های طرفین را از سر بگیرد.

وی افزود: نکات مشترک بسته های ایران و 1 + 5 می تواند مسیر جدید دیپلماسی بسته ها را باز کند.

سولانا نیز در این دیدار مفاد بسته پیشنهادی شش کشور به همراه نامه وزرای خارجه آنان را برای دبیر شورایعالی امنیت ملی تشریح کرد و اظهارداشت: شش کشور بسته پیشنهادی ایران را به دقت بررسی کرده اند وارزش زیادی برای بسته پیشنهادی ایران قایل هستند.

وی تصریح کرد: دیدگاه 1 + 5 نسبت به سرفصل های بسته پیشنهادی ایران مثبت است .

سولانا تاکید کرد : شش کشور ضمن استقبال از نکات ارزشمند بسته جمهوری اسلامی ایران ، تردیدی برای آغاز گفتگو ها ندارد و خواستار از سرگیری سریعتر مذاکرات درباره مشترکات مورد قبول طرفین است.

در این مذاکرات طرفین تاکید کردند با نگاه مثبت می توانند به نقاط مشترک برسند .

همچنین طرفین اشاره کردند که زمینه مشترکی در بسته های ایران و 1 +5 وجود دارد.

در این مذاکرات نمایندگان 1 + 5 نیز دیدگاه های خود را درباره بسته پیشنهادی ایران و شش کشور مطرح کرده و از مذاکره درباره مشترکات دو بسته استقبال کردند.