یکی از استثنایی‌ترین عروسی‌ها
سیدمحمدعلی ابطحی دیروز در سایت خود نوشت: دیشب در یکی از استثنایی‌ترین عروسی‌ها، در چند تا اطاق و یک حیات کنار آن اطاق‌ها در مرقد امام‌خمینی، نوه‌ دو آیت‌الله بزرگ تأثیرگذار در تاریخ این قرن در ایران و عراق، مراسم ازدواج زنانه و مردانه گرفتند.

علی آقای خمینی، نوه‌ امام‌خمینی(ره) و خانم شهرستانی، نوه‌ آیت‌‌الله سیستانی، در همان حیاط کنار حرم، در ساده‌ترین شکل مراسم گرفته بودند. جمعی از علمای بزرگ و دوستان شخصی و خانوادگی عروس و داماد بودند و موزیک جلسه‌ عروسی، صدای «مساکم الله بالخیر و ایدکم الله» و «یا الله» علما بود که با تشریفات خاص علمایی که در آن به طور اتوماتیک جای افراد مهمتر به کم‌اهمیت‌تر منتقل می‌شود، شکل می‌گرفت.

آقای حاج حسن آقا، نقش پدری ایفا می‌کرد. آقا یاسر، برادر دیگر داماد، هم کمی بیشتر از داماد خوشحال به نظر می‌رسید. ما اول مغرب رفتیم. حسن آقا رفت که در حرم امامت کند و ما در همان منزل نزدیک مرقد نماز جماعت خواندیم. آقای خاتمی هم قبل از اذان آمده بود.

نیم ساعت بعد از مغرب، آقای شهرستانی، پدر عروس که معمولاً با تعدادی از علمای بزرگ تهران مثل آقایان سیدرضی شیرازی، طباطبایی و آسیدعلی‌آقا گلپایگانی همراهی می‌شود، با همان جمع آمد. در یک بخش کوچک حیاط برای پیرمردها صندلی گذاشته بودند و بقیه روی زمین نشسته بودند. هر کس مجبور بود با افراد کنارش، گعده کند. این نوع عروسی‌های ساده هم بالاخره نوع متفاوتی است.

مسئله‌ ازدواج در میان روحانیون از قدیم و قبل از انقلاب معمولاً درونی بوده و ربطی به حوزه‌ سیاست ندارد. روحانیون سنتی بیشتر به این اصل مقید بوده‌اند. جالب این بود که دو تن از خواهران عروسِ دیشب که نوه‌ آقای سیستانی هستند، یکی همسر نوه آیه‌الله خوئی هست و یکی همسر پسر آیت‌الله موسوی اردبیلی. به علی آقا و مادر و برادرانش تبریک می‌گویم.