پاسخ ایران به بسته 1+ 5 ، به پاسخ آنها به بسته ایران منوط است
وزیر امور خارجه گفت:مامنتظردریافت نظرات مشخص 1+5 درباره بسته ایران هستیم و طبیعی است پاسخ ایران به بسته 1 + 5 با نظرداشت پاسخ منطقی و سازنده آنها به بسته ایران خواهد بود.
به گزارش شبکه خبر، منوچهر متکی وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مدیران کل کشورهای1 + 5 با اشاره به آثار و نتایج بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران گفت: بسته ایران، متضمن مسائل متنوع و گسترده ای در عرصه های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، هسته ای و همکاری های منطقه ای و بین المللی بوده است که می تواند با نگرش واقع بینانه نسبت به آن، زمینه ساز مذاکرات سازنده و شروع فرایندهای مثبتی در تمام زمینه ها باشد.

وزیر امور خارجه، با اشاره به نحوه نگرش کشورها به بسته جمهوری اسلامی ایران، تصریح کرد: بسته جمهوری اسلامی ایران از سوی بسیاری از کشورها مورد استقبال قرار گرفته است که می تواند گشایشگر مذاکرات و فضای مناسب برای چشم اندازهای آینده باشد.

متکی با تشریح موضوع ها و زمینه های مختلف بسته پیشنهادی، خاطرنشان ساخت: ایران در بسته پیشنهادی خود، به موضوعات مورد علاقه طرفین به شکلی جامع و فراگیر نگریسته است. در این بسته، مسائل امنیتی، تروریسم، مواد مخدر، جرائم سازمان یافته و مهاجرت های غیر قانونی از موضوعاتی هستند که برای تمام ما تهدیدکننده بوده و باید به دنبال راه های مبارزه با آن به صورت مشترک باشیم.

وزیر امور خارجه افزود: در بخش اقتصادی، همکاری در زمینه انرژی و امنیت آن به ویژه با توجه به تحولات بازارهای بین المللی و تلاش برای رفع فقر و تنظیم مناسبات، به نفع هر دو طرف است.

متکی گفت: در بخش هسته ای نیز موضوعات مورد علاقه بر مبنای تعهدات دسته جمعی تمام کشورها مطرح شده است و حصول اطمینان از عدم انحراف فعالیت های صلح آمیز همه کشورها، ایجاد کنسرسیوم در تمام کشورها از جمله ایران، تقویت نظارت های آژانس بر فعالیت های هسته ای تمام کشورها، گسترش استفاده از فناوری های صلح آمیز برای همه، تحقق خلع سلاح هسته ای و تشکیل کمیته پیگیری و نظارت آژانس بر فعالیت های هسته ای تمام کشورها، مواردی هستند که در این بخش مورد اشاره قرار گرفته اند.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: شما امروز با بسته ای از پیشنهاد به ایران آمده اید، انتظار می رود بسته های پیشنهادی به طور متقابل با رهیافتی منطقی و سازنده مورد بررسی قرار گیرد و این بررسی باید بر اساس احترام متقابل، عدالت، حق حاکمیت و تعهدات دسته جمعی صورت پذیرد تا راه برای مذاکرات نتیجه بخش و حل و فصل چالش ها و معضلات عمده منطقه ای و فرامنطقه ای، هموار شود.

در این دیدار، خاویر سولانا بسته پیشنهادی 6 کشور به همراه نامه وزیران خارجه این کشورها را به وزیر امور خارجه کشورمان تحویل داد.

وزیر امور خارجه کشورمان، پس از دریافت بسته 6 کشور به همراه نامه وزیران خارجه آنها گفت: ما منتظر دریافت نظرات مشخص 5 + 1 در مورد بسته ایران هستیم و طبیعی است پاسخ ایران به بسته 5 + 1 با نظرداشت پاسخ منطقی و سازنده 5 + 1 به بسته ایران خواهد بود.

متکی در ادامه افزود: دولت و ملت ایران، ضمن دفاع از حقوق حقه و مسلم خود، همواره اعلام داشته است که آمادگی لازم برای مذاکره در زمینه های مختلف را دارد.

در این دیدار، خاویر سولانا با اشاره به اینکه "ما درخواست داریم که جمهوری اسلامی ایران، بسته ارائه شده را به طور جامع بررسی کند"، گفت: ما به تاریخ تمدن و فرهنگ ایران، احترام خاصی قائلیم و تاکید می کنیم که حق جمهوری اسلامی ایران را در فناوری صلح آمیز به طور کامل شناسایی می کنیم.

نماینده عالی سیاسی امنیتی اروپا گفت: ما در بسته جمهوری اسلامی ایران، نقاط مشترک مناسبی را یافته ایم که این نکات می تواند زمینه مشترک شروع مذاکرات را فراهم سازد.