یونایتدپرس زمزمه مثبت طرفداران غنی‌سازی بین‌المللی اورانیوم در خ
خبرگزاری یونایتدپرس شامگاه سه شنبه طی خبری از بوستون اعلام کرد طرح راه اندازی سایت یا مرکز غنی‌سازی اورانیوم بصورت بین‌المللی در خاک ایران در میان طرفداران منع گسترش سلاحهای هسته‌ای از میان آمریکاییها و دیگر طرفداران آن، حامیانی پیدا کرده است.

به نوشته روزنامه بوستون گلوب، شماری از سیاستمداران، دانشمندان و دیپلمات‌ها برای بررسی این طرح و ایده بحث انگیز، دلگرم می‌شوند.

این ایده، اولین بار توسط دانشمندان انستیتو فن آوری ماساچوست مطرح شد که توسط هیات حاکمه بوش رد شد.

حامیان این طرح می‌گویند بر اساس توافق، می‌توان اجازه غنی‌سازی اورانیوم را به ایران، که با شدت و پافشاری عنوان می‌کند فعالیت هسته ایش با مقاصد صلح جویانه است، در خاک خودش را داد.

طرفداران ایده یاد شده همچنین می‌گویند به این ترتیب می‌توان بطور همزمان از انحراف فعالیت‌ها و مواد به دست آمده هسته‌ای به سوی ساخت سلاحهای هسته‌ای جلوگیری کرد.

روزنامه بوستون گلوب می‌افزاید: از آنجا که ایران برغم تمامی فشارها و تحریم‌ها ی سخت، به سوی دستیابی و گسترش این فن آوری پیش می‌رود، این ایده می‌تواند بعنوان راه کاری خوب، طرفدارانی داشته باشد.

محمد خزایی نماینده ایران در سازمان ملل، ماه گذشته به این روزنامه گفت : درباره جزییات این طرح باید گفت و گو شود.

توماس پیگرینگ سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل که با همکاری جیم والش مقاله‌ای دراین‌باره نوشته‌اند و همچنین جان توماس سفیر سابق انگلیس در سازمان ملل، سناتورها دایان فاینشتاین د موکرات از ایالت کالیفرنیا و چاک هاگل جمهوریخواه از جمله افراد و شخصیت‌هایی هستند که می‌گویند این طرح باید مورد بررسی و بهره برداری قرار بگیرد.