بانک صادرات، برنده اختلاف آمریکا و اروپا بر سر حزب‌الله
یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های انگلیسی که روابط اقتصادی گسترده‌ای نیز با بانک‌های ایرانی داشته، به دنبال تلاشی که به روشنی برای تخطی نکردن از تحریمات مالی آمریکا بوده، مشتریان مرتبط با مؤسسات ایرانی را هدف قرار داده است. این در حالی است که بانک ملی لندن، از فعالترین شعبات خارجی این بانک است.

به گزارش سرویس بین‌الملل «تابناک» به نقل از «فایننشال تایمز»، بانک «بارکلی»، حساب بانک‌های صادرات و ملی را به همراه مدیران و پرسنل این بانک‌ها بسته است.

این در حالی است که سال گذشته، دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی وزارت منابع آمریکا (اوفاک)، این دو بانک را در لیست اهداف ویژه خود قرار داده بود.

بنا بر این گزارش، تحریم این دو بانک به همراه بانک ملت و دیگر مؤسسات ایرانی، در ماه اکتبر گذشته توسط کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا و هانک پلسون، وزیر منابع آمریکا انجام گرفته بود، حال آن که هیچ کدام از این بانک‌ها، موضوع تحریم‌های جداگانه اتحادیه اروپا یا انگلیس نیستند.

گفتنی است، این خبر را نخست روزنامه تایمز لندن و با استناد به نامه‌ای از «دبورا کوپر»؛ وکیل بانک بارکلی منتشر کرد.

«لیزا اوسوفسکی»، از اعضای مؤسسه مشاوره کنترل ریسک گفته است: آمریکا، دیدگاهی بسیار توسعه‌طلبانه نسبت به اختیارات قضایی خود دارد و بانک بارکلی هم دارای روابط زیادی با آمریکاست. به همین دلیل هم می‌خواهد تا دسترسی به بازارهای آمریکا را همچنان راحت و آسان نگه دارد.

در صورت نقض قوانین اوفاک، دستیابی مؤسسات متخلف به دلارهای آمریکایی بسیار سخت خواهد شد؛ این اقدامات ادامه تلاش‌های آمریکا برای فشار بر ایران به خاطر برنامه اتمی این کشور است.

اینها همه در حالی است که قطعنامه اخیر سازمان ملل متحد در ماه مارس، خواستار اعمال تحریم بر بانک‌های ملی و صادرات شده بود.
هرچند اتحادیه اروپا، هنوز هم به طور کامل آن تحریمات را اجرا نکرده، اما مقامات آمریکایی امیدوارند تا بانک‌های خصوصی مانند بارکلی، بتوانند جدای از سیاست‌های دولتی، مطابق تحریم‌ها عمل کنند.

در این باره اتحادیه اروپا، در حال بررسی اعمال محدودیت‌هایی بر فعالیت‌های بانک ملی در اروپاست؛ البته احتمال نمی‌رود بتواند تا چند ماه آینده، در این باره به نتیجه‌ای برسد.

اقدام علیه بانک صادرات برای این اتحادیه فعلا غیرممکن است، چرا که یکی از دلایل آمریکا برای تحریم این بانک، داشتن رابطه با حزب‌الله است؛ گروهی که از نظر آمریکا، تروریست است، اما از نظر اتحادیه اروپا خیر.