جلسه اضطراری حزب حاکم ترکیه در پی ممنوعیت دوباره حجاب
در پی ممنوعیت دوباره استفاده از حجاب اسلامی در دانشگاه های ترکیه، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر این کشور امروز جمعه 6 ماه ژوئن، یک جلسه اضطراری برگزار می کند.

به گزارش بی بی سی، روز گذشته دادگاه قانون اساسی ترکیه، اقدام نمایندگان مجلس را در اصلاح یک اصل قانون اساسی که به استناد آن حجاب اسلامی در دانشگاه های ترکیه آزاد می شد، رد کرد.

جلسه اضطراری امروز حزب حاکم عدالت و توسعه که ریاست آن با آقای اردوغان خواهد بود برای بحث درباره گام بعدی در واکنش به تحول اخیر است.

خبرنگاران می گویند حکم دادگاه قانون اساسی ترکیه می تواند نتیجه پرونده ای را که ممکن است به ممنوعیت حزب عدالت و توسعه بیانجامد، تحت الشعاع قرار دهد.

دادستان کل ترکیه می گوید حزب حاکم عدالت و توسعه "محور اصلی فعالیت های ضد سکولار" است و برای انحلال این حزب تلاش می کند.

ممکن است به موجب حکم دادگاه، عضویت در یک حزب سیاسی برای 71 نفر از اعضای این حزب از جمله نخست وزیر و رئیس جمهور ترکیه، به مدت پنج سال ممنوع شود.

دادستان این پرونده می گوید اصلاحیه قانون اساسی ترکیه که به استناد آن دختران دانشجو می توانند با حجاب به دانشگاه بروند نشان دهنده این است که حزب عدالت و توسعه دارای یک برنامه ضد سکولار است.

اصل جدایی دین از سیاست، رکن مهم قانون اساسی ترکیه است.

نظر رسانه های ترکیه این است که حکم ممنوعیت دوباره حجاب در دانشگاه ها "بزرگترین شکست سیاسی" آقای اردوغان از زمان به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه در سال 2002 است.