سهمیه بنزین خودروها اعلام شد
سهمیه بنزین خوردوها در سه ماهه دوم (تابستان) از سوی سرپرست وزارت کشور اعلام شد.

به گزارش فارس، سید مهدی هاشمی در جمع خبرنگاران با اشاره به عدم تغییر سهمیه‌ بنزین خودروهای شخصی و متورسیکلت‌ها گفت: از ابتدای تیرماه امکان دریافت بنزین سوپر از طریق کارت سوخت وجود ندارد و کسانی که می‌خواهند از این نوع بنزین استفاده کنند، باید آن را به صورت آزاد از جایگاه‌های عرضه بنزین دریافت کنند.
وی تصریح کرد: خودروهای شخصی 120 لیتر در ماه ثابت مانده است و موتورسیکلت‌ها نیز ماهانه 36 لیتر بنزین دریافت خواهند کرد.
هاشمی افزود: نرخ هر لیتر بنزین سوپر آزاد را 540 تومان خواهد بود.
رییس ستاد مدیریت حمل و نقل کشور گفت: از ابتدای تیرماه برای خودروهای تولید داخل که حجم موتور آنها بیش از 2هزار سی‌سی است، بنزین سهمیه‌ای تعلق نخواهد گرفت و دارندگان این خودروها می‌توانند بنزین مورد نیاز خود را به صورت آزاد تهیه کنند.
هاشمی درباره علت حذف بنزین سهمیه‌ای خودروهای مزبور گفت: این خودروها درصد پایینی از خودروهای موجود را به خود اختصاص داده‌اند و بیشتر آنها خودروهای گرانقمیت هستند که افراد متمکن آن را خریداری می‌کنند.
وی اضافه کرد: خودروهای وارداتی هم که حجم موتور آنها 1300 سی‌سی به پایین باشد، می‌توانند از سهمیه سوخت استفاده کنند و به خودروهای وارداتی که حجم موتور آنها 1300 سی‌سی به بالا باشد، سهمیه بنزین تعلق نمی‌گیرد.


** خودروهای دوگانه سوز

هاشمی درباره سهمیه خودروهای عمومی دوگانه سوز نیز گفت: سهمیه خودروهای عمومی دوگانه سوز 200 لیتر در ماه تعیین شده است.
وی تاکید کرد: خودروهای دوگانه سوز مسافربر شخصی 400 لیتر، خودروهای دوگانه سوز آژانس‌ها 300 لیتر، خودروهای دوگانه سوز آموزش رانندگی 300 لیتر، وانت‌های دوگانه سوز پر مصرف 300 لیتر بنزین در ماه دریافت خواهند کرد.
وی افزود: دارندگان وانت‌های پر مصرف که تاکنون برای دوگانه سوز شدن خود اقدام نکرده‌اند تا پایان تابستان امسال فرصت دارند که نسبت به این مساله اقدام کنند و در غیر این صورت سهمیه این دسته از خودروها در سه ماهه سوم سال با خودروهای دو گانه سوز برابر در نظر گرفته خواهد شد.
هاشمی درباره سهمیه وانت‌های دوگانه سوز کم مصرف نیز گفت: برای این دسته از خودروها 250 لیتر بنزین در ماه در نظر گرفته شده است.
وی افزود: خودروهای مسافربر شخصی بین شهری که دوگانه سوز هستند ماهانه 800 لیتر بنزین دریافت خواهند کرد.


** اعتبار کوپن سوخت تا تیرماه


رییس ستاد مدیریت حمل و نقل کشور گفت: سهمیه تاکسی‌ها 650 لیتر، مسافربرهای شخصی 550 لیتر، آژانس‌ها 400 لیتر، خودروهای آموزش رانندگی 400 لیتر و وانت‌های کم مصرف 300 لیتر در ماه تعیین شده است که سهمیه آنها از ابتدای تیرماه در کارت سوخت آنان شارژ خواهد شد.
وی همچنین گفت: از سه ماهه دوم سال جاری سهمیه خودروی جانبازان در کارت سوخت آنان شارژ خواهد شد و کوپن‌های سوخت توزیع شده نیز تا ابتدای تیرماه امکان استفاده دارند و پس از این تاریخ ابطال خواهند شد.
هاشمی در باره کارت سوخت خودروهای دیزلی نیز گفت: دارندگان این دسته از خودروها می‌توانند از ابتدای تیر ماه بدون اعمال محدودیت سهمیه‌ای و تنها با ارایه کارهای سوخت، گازوئیل دریافت کنند.
رییس ستاد تبصره 13 به دارندگان خودروهای دیزلی که تاکنون برای دریافت کارت سوخت اقدام نکرده اند، توصیه کرد که در فرصت باقیمانده برای دریافت کارت‌های خود اقدام کنند زیرا از ابتدای تیر ماه نفت گاز تنها با ارایه این کارتها عرضه خواهد شد.
سرپرست وزارت کشور اظهارداشت: که سهمیه خودروهای شخصی و موتورسیلکت‌ها به صورت سه ماهه در کارت سوخت آنان شارژ خواهد شد و سهمیه بقیه خودروها به صورت ماهیانه شارژ می‌شود.
هاشمی افزود: سهمیه خودروهای دولتی نیز در سه ماهه دوم سال ثابت مانده است و قیمت هر لیتر آن 400 تومان تعیین شده است.
وی درباره علت قطع سهمیه بنزین یارانه‌ای برای خودروهایی که حجم موتور آنان بیش از 1300 سی سی است ، گفت: سهمیه ای که به این دسته از خودروها در گذشته اختصاص یافته بود، درصد پایینی از نیاز این خودروها را تامین می کرد و دارندگان این دسته از خودروها از تمکن مالی خوبی برخوردار هستند و می‌توانند بنزین مورد نیاز خود را تامین کنند.
وی با اشاره به افزایش قیمت جهانی سوخت ماههای اخیر اظهار داشت: در ستاد تبصره 13 تلاش شد تا فشار ناشی از این افزایش قیمت، به کمترین میزان بر جامعه تحمیل شود و به همین خاطر سیاست تعدیل سهمیه خودروها در پیش گرفته شد.
سرپرست وزارت کشور در پاسخ به این سوال که با توجه به تعدیل سهمیه خودروها چه تمهیداتی برای بهبود وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی اندیشیده شده است، گفت: تسهیلات و خدماتی که در دولت نهم به این بخش اختصاص یافته، چندین برابر دوره های گذشته بود.
وی تاکید کرد: نمی‌توان همه مسایل را به اعتبارات محدود کرد گرچه اعتبارات این بخش نیز در دولت نهم چند برابر افزایش داشته است.
وی به افزایش اعتبارات اختصاص یافته از سوی مجلس برای توسعه خطوط مترو به صورت ارزی و ریالی اشاره کرد و گفت: در این دوره کمک‌های فوق العاده‌ای به بخش‌های حمل و نقل عمومی به‌ خصوص تاکسی‌ها و ون صورت گرفت که ادامه خواهد یافت.
رییس ستاد مدیریت حمل و نقل با اشاره به اینکه مشکل ناوگان حمل و نقل عمومی تنها به تامین اتوبوس باز نمی گردد، گفت: در سه سال گذشته سه هزار و 500 دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان حمل و نقل عمومی وارد شده است.
هاشمی افزود: در حالی که پیش از افزایش ظرفیت ناوگان اتوبوسرانی سه میلیون و 500 هزار نفر جا بجایی در این بخش داشتیم، به رغم افزایش ظرفیت آن این جابه جایی به رقم سه میلیون و 150 هزار نفر در روز کاهش یافته است.
وی درباره افزایش کرایه اتوبوس‌های غیر یارانه‌‌‌ای نیز گفت: این نرخ از سوی شورای اسلامی شهر تهران تعیین شده است.